Overview
Specification
H020HD01 V0

H020HD01 V0 Basic Information
| Panel Model | H020HD01 V0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | AM-OLED ,2.0 inch, 176×220 |
| Panel Type | AM-OLED |
| H020HD01 V0 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | H020HD01 V.0 |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 125 °C |
| Remarks | 16/18 bit cpu I/F |
H020HD01 V0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 143 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.059×0.177 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.177×0.177 mm (H×V) |
| Weight | 11.7±1.0g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 31.152×38.94 mm (H×V) |
| Bezel Area | 32.75×40.55 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 39.52×53.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.13 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
H020HD01 V0 Optical Features
| Brightness | 105 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K (6-bit) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.0/1.0 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/30/30 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.300 |
| Sunlight Readable | N |
H020HD01 V0 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in uPD161621 + uPD161644 |
|---|
H020HD01 V0 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
H020HD01 V0 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 3.3/-7.0V (Typ.)(VCC/VSS) |
| Input Current for Panel | 10/22mA (Typ.)(ICC/ISS) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXK834145, Pitch:0.4 mm, Pin:34 pins |
